arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) obezite hastaları için kilo kaybına yardımcı olmak için kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Kısaca bu cerrahi işlem midenizin boyutunu küçülterek, yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar.

Özel Hürrem Sultan Hastanesi tüp mide ameliyatında cerrah, midenizin büyük bir kısmını bir muz büyüklüğünde yeni, daha küçük bir mide bırakarak temizleyecektir. Böylelikle yeni mide büyüklüğünüz, yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar.

Tüp Mide Ameliyatı Benim İçin Doğru Seçenek mi?

Eğer yediğiniz yiyecek miktarını kısıtlayarak kilo vermenize yardımcı olacak, ancak besinlerin emilimini engellemeyen ve vücudunuzun içinde yabancı bir cisim bulunmasını gerektirmeyen bir kilo kaybı ameliyatı fikrini tercih ederseniz tüp mide ameliyatı sizin için en iyi seçenek olabilir. Tüp mide ameliyatı, geri alınamayacağı için kalıcı bir prosedür olarak tanımlanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Faydaları

Mide küçültme ameliyatı kalori alımınızı önemli ölçüde azaltır. Normalde yediğinizden daha küçük porsiyonlarla bile doyarsınız. Nispeten kısa bir sürede büyük ölçüde kilo kaybı yaşamanız mümkündür.

Tüp mide ameliyatı, yiyeceklerin emilimini etkilemez, bu nedenle beslenme yetersizliklerinin ortaya çıkması daha azdır. Midenizde ghrelin adı verilen iştah açıcı hormon içeren hücreleri içeren kısım ameliyat sırasında çıkarılır ve bu sayede daha az açlık hissedersiniz.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir kilo kaybı cerrahi işleminde olduğu gibi, potansiyel riskler vardır ve bunlardan ameliyattan önce haberdar edilmeniz önemlidir. Tüp mide ameliyatından sonra çoğu hastada komplikasyon olmaz, ancak komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve sağlık durumunuza bağlı olarak değişebilir. Tüp Mide Ameliyatının spesifik potansiyel komplikasyonları şu şekildedir;

Ameliyat sırasında mide ve bağırsaklar gibi bitişik organlarda yaralanma.

Gastrit, mide ekşimesi veya mide ülseri.

Tüp Mide Ameliyatına Hazırlık

Herhangi bir kilo kaybı ameliyatına hazırlanırken, diyetinizde ve yaşam tarzınızdaki büyük değişikliklere ömür boyu bağlılık gösterebilmelisiniz.

Cerrahınıza hangi ilaçları, vitaminleri, bitkileri ve diğer takviyeleri aldığınızı söyleyin. Ameliyattan önce onları almayı bırakmanız istenebilir.

Operasyona yakın haftalarda sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeye çalışın. Bu sizi yaşam tarzındaki değişime alıştırmak içindir ve ameliyat sonrası kilo kaybına neden olabilir.

Ameliyattan sonra ihtiyacınız olacak tüm ilaçları, gerekirse sıvı halde aldığınızdan emin olun.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra

Ameliyatınızdan 2-3 gün sonra eve gidebileceksiniz. Ameliyattan sonraki gün sıvı içebilmeli ve ardından sadece ameliyattan sonra bir süre sıvı diyetini sürdürmelisiniz. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün dinlenmeniz ve ameliyat yaranıza baskı yapmaktan kaçınmanız gerekecek. Bu nedenle sizin bir şeyler yapmanıza yardımcı olmak için evde yanınızda birisinin olmasını sağlayın.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR