arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

ThuLEP Tekniği: Thulium Lazer ile Prostat Ameliyatı – Nasıl uygulanır? Süreç Nasıldır?

ThuLEP Lazer Tedavisi Süreci

ThuLEP ameliyatının ilk aşamasında anestezik jel kullanılarak rezektoskop adı verilen teleskopik bir alet üretradan geçirilir. Rezektoskop, kamera görüntüsünü temiz tutan ve kan ve kalıntıları temizleyen irrigasyon sıvısına sahiptir. İnce lazer lifi rezektoskop içine oturur ve lifin ucundan gelen lazer ışını, prostat dokusunu prostat kapsülü seviyesine kadar kesmek için bıçak gibi kullanılır. Bu, idrar akışınızın tıkanmasına neden olan dokuları ortadan kaldırır.

Prostat dokusu etrafını saran kapsül seviyesinden kesilerek ve sıyrılarak blok şeklinde bütün parçalar halinde mesaneye itilir. Daha sonra ‘morselatör’ adı verilen bir cihaz yardımıyla mesane içinde parçalanarak dışarıya çıkarılır. Morselatör, rezektoskoptan geçen ve mesane içinde yüzen prostat dokusu parçalarını ucuna kadar emerken, bıçakları prostat dokusunu emilebilecek şekilde küçük parçalar halinde kesen mekanik bir cihazdır. Ameliyat sırasında çıkarılan bütün dokular toplanır ve rutin olarak mikroskop altında inceleneceği laboratuvara gönderilir.

Tüm doku parçaları çıkarıldıktan sonra, idrarınızı boşaltmak için bir kateter (idrar yolundan mesaneye geçen drenaj tüpü) yerleştirilir. ThuLEP lazer ameliyatı prostat büyüklüğüne bağlı olarak 1-3 saat arasında sürmektedir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra aşağıdaki belirtilerden bazılarını yaşayabilirsiniz:

Yanma hissi ve tuvalete gitme arzusu: Bu semptomlara genellikle mesanenin dolu olması değil, lazerle prostat dokusunun çıkarılmasının neden olduğu tahriş neden olur. Diğer kapalı sistem cerrahi yaklaşımlara kıyasla hastada şikayetler minimal düzeydedir. Bu semptomlar, idrarın asitliğini değiştiren ilaçlar,  hafif ağrı kesiciler ve ilaçlarla kolayca tedavi edilir.

Kateter bölgesinde batma veya yanma hissi: Bu, operasyon sırasında kullanılan aletlerden kaynaklanabilir ve anestezik bir jel uygulanarak kolayca rahatlatılır.

Dolu mesane hissi: Bu, kateter tüpünün bir kan pıhtısı veya yanlışlıkla tüpün bükülmesi nedeniyle tıkanmasından kaynaklanabilir. Bu tıkanıklıklar genellikle hemşire tarafından kolayca giderilir.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR