arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Mide Botoksu

Mide Botoksu

Mide botoksu, son zamanlarda obezite sorununa çözüm sağlayan işlemlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Mide botoksu, mide duvarına endoskopik cerrahi kullanılarak “botulinum toksini”nin enjekte edildiği ameliyatsız bir işlemdir.

Mide Botoksu Hakkında

Mide botoksu söz konusu olduğunda enjeksiyonlar tıpkı yüz kaslarındaki gibi kasları felç ederek çalışır. Mide duvarının motor sinirlerini ve düz kaslarını 6 aya kadar uzayabilen bir süre boyunca felç eden mide botoksu sayesinde daha uzun süren tokluk hissinin yanı sıra daha iştahın azalması da sağlanır. Böylelikle daha az besin tüketen hastalar daha çabuk doyarak kısa sürede kilo verebilir.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide botoksu enjeksiyonu, endoskop ile ağızdan gerçekleştirilen tamamen ağrısız bir işlemdir. Genel anestezi uygulanmadan yapılan bu işlem, obezite tedavisine yönelik diğer işlemlerde olduğu gibi cerrahi değildir. Bu nedenle mide botoksu işlemi tamamen güvenli kabul edilir. Mide botoksu işlemi şu şekilde uygulanır;
Özel Hürrem Sultan Hastanesi uzman doktorlarımız çoğu zaman kusma hissini tetiklememek için boğaz bölgesini uyuşturabilir. Bu işlem için genel anestezi gerekmez ve işlem sırasında hastanın bilinci açık kalır.

Endoskop mideye yerleştirildikten sonra ise cihazın ucunda bulunan enjeksiyon iğnesindeki botoks midenin iç duvarlarında farklı bölgelere enjekte edilir.
Gerekli miktardaki botoks belirlenen bölgelere enjekte edildikten sonra doktor endoskopu çıkarır.
İşlem sonrasında hasta aynı gün hastaneden ayrılabilir ve günlük aktivitelerine herhangi bir problem veya endişe duymadan dönebilir.

Mide Botoksunun Faydaları

* Mide botoksu fazla kilolu ve hafif obeziteden muzdarip kişiler için uygundur.
* Ameliyatsız işlem olduğundan herhangi bir kesi ve dikiş içermez.
* Günlük rutin aktivitelere anında dönüş yapmak mümkündür.
* İyileşme süreci diğer zayıflama ameliyatlarına göre daha hızlı ve rahattır.

Mide botoksu VKİ yani vücut kitle indeksi en fazla 30 olan obezite hastaları için uygundur. Diğer bir deyişle 6 aylık etkinliğe sahip olan mide botoksu ile en fazla 10-15 kilo verilebilir. Bu nedenle VKİ’si daha yüksek olan kişiler için uygun değildir. Yapılan araştırmalara göre mide botoksu yaptıran çoğu hasta ilk 6 aylık dönemde en az 10 kilo vermiştir. 6 aydan sonra mide botoksu içeriğinde bulunan botulinum toksini vücuttan atılacak ve etkisini kaybedecektir. Bu nedenle doktorunuz da gerekli görürse mide botoksunu bu süre sonrasında yeniden uygulatabilirsiniz.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR