arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Mide Balonu

Kilo verme ve egzersizle ilgili çok sayıda bilgi olmasına rağmen, anlaşılacağı gibi birçok kişi kilo verme konusunda hala yanlış bilgilendiriliyor. Şok diyetler geçici olarak kilo vermeye yardımcı olsa da, büyük olasılıkla ne kadar hızlı kilo kaybederseniz o kadar hızlı bir şekilde kilo alırsınız. Diğer yandan gelişmiş teknoloji ve tıptaki ilerlemelerle beraber son yıllarda kilo verme ameliyatları giderek daha fazla popüler hale geliyor. Kilo vermeye ve bunu korumaya yardımcı olan tekniklerden biri de mide balonu prosedürüdür.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, kilo vermeye yardımcı olmak için mideye geçici olarak yerleştirilen yumuşak bir silikon balondur. Balon bir endoskop aracılığıyla mideye yerleştirilir, bu da bu işlemi basit ve cerrahi olmayan bir uygulama haline getirir.

Balon mideye ulaştığında tuzlu su ile doldurulur ve serbestçe yüzmeye bırakılır. Balonun amacı aşırı yemeyi önlemek için tokluk hissi vermektir. Tüketilen gıda ne kadar az olursa, o kadar fazla kilo verilir. Özel Hürrem Sultan Hastanesi Mide balonu işlemi diğer cerrahi bariatrik uygulamaların aksine, mide anatomisinin değiştirilmesini gerektirmez ve tamamen geri dönüşümlü bir işlemdir. Ancak kısa süreli bir çözümdür ve hastanın seçtiği balon tipine göre 6 ile 12 ay sonra çıkarılır.

Mide Balonu İşlemi Kimler İçin Uygundur?

Mide balonu için gereklilikler genellikle diğer bariatrik ameliyatlardan daha az katıdır, bu nedenle VKİ’si obezite cerrahisi kriterlerini karşılamayan veya ameliyat olamayacak kadar hasta olan hastalar için iyidir. Aşağıdaki durumlarda mide balonu sizin için bir seçenek olabilir:

Diyet ve egzersiz yoluyla kilo vermeyi denediniz ve çok az veya hiç başarılı olmadınız.

İşlemden sonra elde ettiğiniz faydaların uzun ömürlü olmasını sağlamak için sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmaya isteklisiniz.

Daha önce herhangi bir mide veya yemek borusu ameliyatı geçirmediniz.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Hastaların genellikle başlangıçtaki kilolarının yaklaşık yüzde 15’ini veya başlangıç kilolarına bağlı olarak 10-25 kg vermeleri mümkündür. Bu süre zarfında, diyetinizi ve egzersizinizi kontrol altına almak ve kilo verme yolculuğunuza başlamak için bir diyetisyen ekibiyle çalışmanız daha doğru olacaktır. Doğru bir beslenme ve yaşam tarzı programına sahip olmak başarının temelini oluşturacaktır.

Diğer bariatrik işlemler gibi, mide balonu da aşırı kilo kaybını garanti etmez. 6 ay boyunca diyet ve egzersiz planlarına uyan hastaların çoğu, balonu çıkardıktan sonra bile kendilerine bir alışkanlık oluşturmuş oldukları için uyum sağlamakta fazla zorluk çekmediklerini görürler.  Balon çıkarıldıktan sonra eski yaşam alışkanlıklarınıza geri dönerseniz, verdiğiniz kiloları geri almanız muhtemeldir.

Mide Balonu İşleminin Yan Etkisi Var Mı?

Mide balonu nispeten basit ve güvenli olsa da yine de bilinmesi gereken bazı yan etkiler vardır:

Bulantı, kusma ve mide krampları: Bu normaldir ve özellikle ilk 3 gün beklenir. Bu belirtileri yönetmek için ilaç verilecektir.

Dehidrasyon: Balon tarafından bastırılan iştah tüketilen sıvı miktarını etkileyebilir, ancak mide balona uyum sağladığında bu sorun ortadan kalkar.

Ülser: Ülsere genellikle mide zarını tahriş eden balon neden olur. Bundan kaçınmak için doktorlar genellikle mide asidini azaltmak ilaç reçete eder.

Erken çıkarma: Mide balonunun erken çıkarılması genellikle ancak hasta ilk birkaç gün içinde rahatsızlığı tolere edemiyorsa gerçekleşir.

Sonuç olarak, mide balonu, kilo verme çabalarınız başarılı olmadıysa düşünebileceğiniz bir yöntemdir. Ancak her zaman balonun kendisinin tüm işten sorumlu olmadığını unutmayın; en yüksek sonuçları elde etmek için sorumluluk almalısınız.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR