arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatları günümüzde sıklıkla uygulanan estetik operasyonlardır. Memeler kadın bedeninde tamamlayan yapılardır . Memeler, yapısal olarak değişik sebeplerle küçük olabilir. Biri diğerinden daha küçük ya da asimetrik meme olabilir . Doğumsal olarak bir meme dokusu da olmayabilir .  Memelerin eşit görüntüsünün sağlanmasında ya da memelerinin hacminin arttırılmasında uygulanan ve günümüzde de en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. Kişiden alınan yağ dokusu memelerde kısmen büyütme de sağlayabilir ancak memede yağ enjeksiyonu tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Hangi yöntemin uygulacağı konusunda hastayla detaylı görüşme sağlanmalı ve birlikte karar verilmelidir. Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanemizde Plastik Cerrahi doktorumuz ile birebir görüşme sonrasında hastamızın istek ve beklentilerine göre vücuda en uygun protez seçimini birlikte yapıyoruz.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

 

Hasta için uygun proteze karar verildikten sonra ameliyat süreci başlar. Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında hastanede yapılır. Ortalama 1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için hastada 4-5 cm lik bir kesi açılır. Bu kesi izi meme altı kıvrımı, meme baş alt kısmı veya koltukaltından açılabilir ve protez yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan Protezler

 

Meme protezleri meme görüntüsünü benzer şekilde olup balon görünümündedir. Yuvarlak ve damla model meme protezi olmak üzere başlıca içi çeşittir. Damla protezler normal meme şekline daha uygun olup az bir mem dokusu olan hastalar için tercih edilir. Damla protezler meme başı ve altında kalan kısımda daha dolgun görünüm oluşturur. Protez seçiminde hastanın meme dokusu, göğüs kafesinin yapısı, kilo ve boyu önemlidir. Bu kriterler sonucunda hastanın vücuduna en uygun protez plastik cerrahimız ile birlikte  karar verilmiş olur. Meme büyütme ameliyatında plastik cerrah planladığı protezi yerleştirmeden önce test protezini koyarak kişinin görünümünü son kez değerlendirmiş olur. Bu yöntemle hastanın istediği protezin bir büyüğü ve küçüğü de denenmiş olup hangisine uygunsa o yerleştirilir. Hastanın protezinin belirlenmesi ve yerleştirilmesi kişiye, memenin durumuna ve cerrahın tercihine göre değişebilir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

 

Meme büyütme ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer. Hastanemizde 1 gece takip ediyoruz. Ağrı minimal derecededir. Ameliyat sonrası memeye özel bir sütyen giydirilir. Sütyenin 4 hafta kullanılması önerilir.  Memede ilk zamanlar şişlikler ve ödem olması normaldir, zamanla azalır. Protez meme dokusuna yerleşir ve meme normal fonksiyonunu kazanır. Hastalar rahatlıkla birkaç gün içinde işlerine dönebilir. Hastaya 2 ay ağır spor (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir. Meme büyütme ameliyatında protez kullanımı genellikle yüz güldürücü ve kalıcı sonuçlar veren, kişinin ruh sağlığını ve kendine özgüvenini arttıran , onları yaşama daha bağlı hale getiren bir cerrahi prosedürdür.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR