arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Longo Usulü Hemoroid Ameliyatı

Longo Usulü Hemoroid Ameliyatı

Longo ameliyatı, ileri evre hemoroidleri tedavi etmek için Özel Hürrem Sultan Hastanesi’nde kullanılan cerrahi işlemlerden biridir. Gelişen hemoroidal hastalıklar geri dönüşü olmayan bir durumdur, tedavi edilmezse giderek kötüleşir ve ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Hemoroid Nedir ve Neden Gelişir?

Basur olarak da bilinen hemoroid, anüsün açıklığında veya yakınında bulunan şişmiş damarlardır. Son derece rahatsız edici olabilirler ve kaşınabilirler. Yeterince hassaslarsa, sert bir bağırsak hareketi sonrasında kanama görülebilir. Hemoroid, kabızlığı veya sert dışkısı olan hastalarda sık görülür. Genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkarlar ve çoğu tedavi olmaksızın kendi kendine geçer. Hemoroid ne kadar büyük olursa, kendi kendine iyileşme olasılığı da o kadar az olur.

Hemoroidin en yaygın nedeni kalıtsal olan bağ dokusu zayıflığıdır. Bu nedenle ailenizde hemoroid öyküsü varsa belirtilere çok dikkat etmelisiniz. Dışkılama sırasında zorlanma, hamilelik sırasında kadınlarda pelvik damarlara baskı doğrudan hemoroide neden olabilir. Aynı zamanda gün içinde uzun saatler oturma, hareketsiz yaşam tarzı ve düşük lifli beslenme düzeni hemoroid oluşumuna büyük ölçüde katkıda bulunabilir.

Hemoroid söz konusu olduğunda, rektumun deriyle kaplı dış kısmında oluşan hemoroide dış hemoroid, rektumun içinde, mukoza zarında oluşan hemoroide iç hemoroid denir.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid genellikle uzun bir süre belirtiye neden olmaz. Ancak dışkılamadan sonra genişlemiş damarlar kanayabilir, dışkı veya tuvalet kağıdında kan görülebilir. Kanama ağrılı değildir ve miktar genellikle azdır.

Daha ileri bir aşamada anüs çevresinde hemoroid çıkıntıları görülebilir. Ağrı genellikle dışkılama sırasında ortaya çıkar. Oturma sırasında da sorun yaratabilen rahatsız edici batma hissi ortaya çıkabilir. Nodülün dış yüzeyi sürtünerek yara haline gelebilir ve akıntıya neden olabilir.

Longo Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel veya spinal anestezi altında yapılır. İşlem sırasında hemoroid sarkmasına neden olan doku ve rektal mukoza fazlalığı çıkartılacak, varisleri besleyen arterler kesilecektir. Sonuç olarak, kan damarları boşalır, iç ve dış hemoroidler kurur ve fazla doku vücuttan atılır. Ameliyat süresi 20 dakikadır.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR