arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Korona Covid-19

PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu), DNA’dan yer alan, dizisi iki bilinen segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için üçaltmak için üçaltmak için üçaltmak için verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR bir tanı testi olarak bilinen ve koronavirüste de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR testi koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün bulduğunu göstermek için yapılan bir testtir. Farklı hastalıklar için kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de denebilmektedir.

COVID-19 PCR test nasıl yapılır?

  • Test için öncelikli burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır.
  • Alınan alınabilecek virüs taşıma örneği olarak bilinen özel sıvılar testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır.
  • Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve rapor raporu.

COVID-19 PCR testi ne kadar sonuçlanır?

Yapılış şekline, laboratuvarında ve yoğunluğa bağlı olarak, klasik COVID-19 PCR testi genellikle 3 – 4 saat arasında sonuç verir. Test sonucunun pozitif çıkması durumunda, kesin tanı konmadan önce testin 3 kez tekrarlanması test edildi. Bu yüzden, test kesinin sonuçlanması 1 günü bulabilir.

Test yaptırırken nelere dikkat etmiyor mu?

Ülkemizde, kebap pozitif bir vaka dahi olsa test sonucu negatif çıkmaktadır. En önemli nedeni ise kültür materyalinin alınmasındaki başarısızlıklar ve teknik zorluklardır.Testin güvenilir bir sonuç vermesi için, güvenilir bir sonuç vermesi için, sürüntü bilgininin doğru bilgisine ulaşabilir. Bu yüzden, yazı alanında uzman hekimler veya hemşireler tarafından alınıyor olması hayati önem taşımaktadır. Sürüntü örnekleri, virüsün en yoğun bulunacağı nazofarenks geniz kalıtımından gerekir. Bu mesajları işlem hastalar bir miktar acı çekecek ve bir rahatsızlık hissi deneyimsiz deneyim. Kültür alınırken, aletun deliğinden genze kadar sokulma çok önemlidir.

Test sonucu negatif ne demektir?

Test sonucunun negatif olarak gönderilmesi, corona virüs taşıyamadı.

Test sonucu pozitif ne demektir? Pozitif görülmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Test sonucunun pozitif olması, sinyal corona virüs enfekte veya taşıyıcı olduğu geliyor. Kişiye gerekli bilgilendirme yapılmalı, uygun tedavi planı oluşturulmalı, karantinaya alınmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Corona virüs enfekte olmuş, oğul 14 günde temas ettiği yakınları bilgilendirilmeli ve onlara da test yaptırmaları tavsiye edilmelidir. Çevresinde corona tedavisi gören kişilerle kontak kurmuş kişiler, belirti göstermese dahi mevcut 14 gün boyunca karantinaya almalıdır.

COVID-19 antikor testleri nelerdir?

İnsan vücudu birçok enfeksiyona karşı yanıt olarak oluşturulur. Bu antikorlar immünoglobulinler adı verilen proteinlerdir. Antikor testleri yapmak için yanıt olarak doldurulmuş immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analizidir.
Antikorlar enfeksiyondan sonra test edilen kanında bulunabilir ve enfeksiyona karşı cevap cevabını gösterir. Antikor test sonuçları özellikle az hiç belirti vermeden atlatılmış enfeksiyonların tespiti da önemlidir.
Covid-19 Enfeksiyonunda antikorları tespit etmek için testler geliştirildi. Çeşitli analiz yöntemleri ile farklı tipleri IgG, IgM ve IgA analiz edilebilmektedir.

Anti-COVID-19 IgM ve IgA Antikor pozitifliği ne anlama gelir?

Corona virüs enfeksiyonuna karşı IgA ve IgM için uygun olan serolojik testden elde edilen pozitif sonuç, kısa sürede test virüs ile karşılaşmış olunduğunu gösterir. Ancak henüz tamamlanmadı.

Yurt Dışı Seyahatlerde Covid-19 Test Süreci

Yolcuların gidecekleri sınırdışı varışları itibari ile maksimum 72 saat öncesinden negatif PCR testleri olması gerekmektedir. Fakat bu saat gidilecek ülkelere göre gösteriyor.

ArabicEnglishTurkish