arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Karın Germe Ameliyatı

Abdominoplasti yani karın germe ameliyatı, orta ve alt karın bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki deri dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi prosedürdür. Karın germe ameliyatı ile karın duvarı kasları güçlendirilerek, sarkmış fazla deri toparlanır böylelikle çok daha form kazanmış bir karın görüntüsü oluşturulur.

Karın Germe Ameliyatını Kimler Yaptırılabilir ?

Karın Germe Ameliyatı bir zayıflama tedavisi değildir. Kilolu kişiler bu ameliyattan önce ideal miktarda kilo vermelidir. Bu ameliyat ile kilolu göbek ve karın görünümü düzeltilir. Karın Germe Ameliyatı, kilo verme sürecini tamamlamış ve bunun sonucunda deri sarkmaları olan erkek ve bayanlar için sıklıkla tercih edilir. Sık kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşabilecek kas zayıflıklarında ya da hamilelik sonrası oluşan fazla deri sarkmalarını toparlamak için kullanılabilir. Karın Germe ameliyatının bir kişiye uygulanabilmesi için belli bir sarkma ve fazla yağ oranına sahip olması gerekir.

Karın Germe Ameliyatının Çeşitleri

Hamilelik ya da aşırı kilo alıp verme sonrası, karın bölgesinde ciddi deri fazlalığı olan ve kas deformasyonu oluşmuş olan hastalar için uygun olan cerrahi prosedürdür. Karın germe ameliyatı karın veya bel-sırt bölgelerine, liposuction operasyonuyla aynı anda gerçekleştirilebilir. Tam Karın Germe Ameliyatında hem üst karın hem de alt karın bölgesindeki fazla deri alınır, karın kas doku onarımı gerçekleştirilir. Düz bir karın görüntüsü sağlanır. Eğer sarkık deri göbek üzerinde de varsa bu sarkık derinin göbek deliğinden kurtarılarak aşağıya doğru gerilmesi gerekmektedir. Hastaya yeni ve daha estetik görünümlü bir göbekdeliği aynı ameliyatta oluşturulur. Operasyon sonrası kesi izi, çamaşır altında 10-15 cm ince bir şekildedir Operasyon genel anestezi ile gerçekleştirilip ortalama 2,5 ile 3 saat sürmektedir.

Mini Karın Germe

Karın bölgesinde deri sarkması fazla olmayan, göbek deliğinin yerinin korunduğu karın kaslarında onarıma ihtiyaç duyulmayan hastalar için tercih edilen cerrahi bir prosedürdür. Alt karın bölgesindeki deri fazlalığı alınıp, karın bölgesi daha düz bir hale getirilir. Kesi izi, çamaşır altında 3-4 cm bir kesi izidir (sezaryen izi gibi). Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Operasyon 1,5 ile 2 saat süresinde gerçekleşmektedir. Gevşek ve sarkık olan deri çıkarıldığında karın derisi eski sıkılığına kavuşmuş olur. Eğer gevşek ve sarkık deri göbek altındaki bölgede ise sadece buradaki deri çıkarılır ve hastanın kendi göbek deliğine dokunulmamış olur.

Ameliyat Hazırlığı

Ameliyat sabahı hastaya ayakta çizimler ve işaretlemeleri yapılır. Eğer ameliyat sabah planlanıyorsa ise gece 12 den sonra herhangi bir şey yenilip içilmez. Ameliyattan bir hafta önce hastanın kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar varsa kesilmesi gerekir Tüm germe ameliyatlarında olduğu gibi karın germe ameliyatında da sigara kullanılıyor ise en az bir hafta öncesinde sigaranın bırakılması gerekmektedir. Ameliyat öncesi emboli çorapları hastaya giydirilir. Ameliyattan sonra bir veya iki gün hastanede gözetim altında kalmak gerekebilir. Ameliyattan hemen sonraki akşam hasta ayağa kaldırılır. İki üç gün kadar hastanın belden bükülü yürümesine izin verilir. Ameliyatta eğer hastaya drenler koyulduysa içerilerine biriken sıvı belirli bir miktarın altına inene kadar drenlerin tutulmaları gerekebilmektedir.

Abdominoplasti Sonrası İyileşme

Karın germe ameliyatı sonrası birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrılar olabilir ve ağrıların azaltılması için ağrı kesici alınabilir. Drenler ortalama hastadan 1 ile 3 gün, dikişler 1 ile 3 hafta sonrasında alınır. Hastanın işine dönmesi 2-4 hafta arasındadır. Yara izi başlangıçta belirgin görünür, izlerin düzleşmesi ve silikleşmesi 9 ay ila 1 yıl olabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen izler bikini altına kolayca saklanabilir. Tam veya mini karın germe ameliyatları karın kaslarında güçsüzlük veya deri fazlalığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır ve hastanın kendine özgüvenini arttırır. Hastaların çoğu ameliyat sonrasında düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonucunu yıllarca koruyabilir. Operasyon sonrasında 4 ile 6 hafta arasında korse kullanımı önerilir. Bir hafta içerisinde hasta normal gündelik yaşama dönebilir ve ameliyat sonrası süreç çok ağrılı değildir.

Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesinde Karın Germe operasyonlarımız ücretsiz ön görüşme sonrasında uygun olan hastalarımız için ameliyat planlanması yapılmaktadır.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR