arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

İmplant Tedavisi

Hızlı ve etkili diş değişimi sadece diş sağlığınız için değil, genel olarak iyi bir yaşam kalitesi için de önemlidir. Günümüzde kaybedilen bir veya daha fazla dişin yerine konması için birçok seçenek bulunmaktadır. Ancak dental implant tedavisi, en yüksek genel hasta memnuniyeti oranı ile en doğal görünen sonuçları sağlar. Diş implantları ile dişleriniz fonksiyonel, stabil ve kalıcı bir gülümsemeye kavuşabilir.

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı 3 parçadan oluşur; protez diş, abutment ve implant başlığı. Dental implantların faydaları, diğer eksik diş tedavi seçenekleriyle karşılaştırıldığında sonsuzdur. Bir diş implantı, doğal bir diş gibi işlev görür ve hastaların normal konuşmanın ve kısıtlama olmaksızın sağlıklı beslenmenin keyfini çıkarmasını sağlar.

Eksik dişler için kalıcı ve dayanıklı bir tedavi seçeneği olan diş implantları, kemik yenilenmesini, sağlıklı diş etlerini ve genel ağız sağlığını destekler. Diş implantları doğal dişlerinizden ayırt edilemez. Uygun diş bakımı ve ağız hijyeni ile bir diş implantı ömür boyu sorunsuzca kullanılabilir. Diş implantı tedavisinde kullanılan parçalar ve detayları şu şekildedir;

Protez Diş: Protez diş, tek bir eksik diş için diş kaplaması olarak kullanılabilir. Diş kronu tipik olarak abutmente yapıştırılır veya vidalanır. Birden fazla eksik diş için bir diş köprüsü veya takma diş kullanılacaktır. Sadece yerlerine oturtularak abutmente sabitlenebilirler. Protez diş, gerçek diş gibi görünecek ve doğal dişlerinizle sorunsuz bir şekilde uyum sağlayacaktır.

Abutment: Bu, implant başlığına bağlanan küçük bir parçadır. İşlem sırasında doktorunuz abutmenti kemiğe tamamen kaynaştıktan sonra implant başlığına bağlayacaktır. Kaynaması genellikle 3-6 ay sürer. Abutment doğrudan implant başlığına vidalanacak ve diş eti çizgisine tam oturacaktır. Bu kısım diş protezini destekleyecektir.

İmplant Başlığı: Bu, diş eti çizgisinin altında, çene kemiğinize cerrahi olarak gömülü olan diş implantının alt kısmıdır. Silindir şeklindedir ve vidayı andırır. Sonunda çene kemiğine kaynaşarak kalıcı ve güvenli bir bağ oluşturan biyo-uyumlu titanyumdan yapılmıştır.

Diş İmplantı Tedavisinin Faydaları

Dental implantlar, hastalara ömür boyu güzel gülümsemeler için stabil ve sağlıklı bir ağız temeli sunabilir. Diş implantları artık diş değiştirmede altın standart olarak kabul edilmektedir. Neredeyse %98 başarı oranıyla diş implantları, kalıcı ve güvenli bir eksik diş tedavisi seçeneği sunar. Aynı zamanda bu tedavi birçok faydayı da beraberinde getirir;

Protez gibi diğer eksik diş tedavisi seçeneklerinde diyet kısıtlamaları vardır. Dental implantlar dayanıklı, stabil ve kalıcı oldukları için yiyebilecekleriniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Bir diş implantı tıpkı doğal dişleriniz gibi görünecek, hissedilecek ve işlev görecektir.

Eksik dişler için takma dişler gibi diğer seçeneklerin sonunda değiştirilmesi veya onarılması gerekecektir. Diş implantları uygun şekilde yerleştirildiğinde ve bakımı yapıldığında ömür boyu kullanılabilir.

Dişsiz bir yüz çökük görünür ve daha yaşlı görünmenize neden olabilir. Dental implantlar yüzünüzün ve alt çene bölgenizin doğal şeklini korumaya yardımcı olur.

Bir dişiniz veya birden fazla dişiniz eksikse, bu boşluk kemik kaybına ve çene kemiğinizde bozulmaya ve diş eti çekilmesine neden olabilir. Diş implantları, kemik büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüm implant tedavisi süreci genellikle altı ile sekiz ay sürer ve çoğu hasta günlük yaşamlarında bir aksama yaşamaz. Çoğu hasta için diş implantı prosedürü iki bölümden oluşur;

İmplantın yerleştirilmesi: İlk adım dental implantın cerrahi olarak yerleştirilmesidir. Doktorunuz diş implantı başlığını cerrahi olarak çene kemiğinize yerleştirecektir. Bu parça küçük bir titanyum vida veya direğe benzemektedir. Bir diş implantı aslında eksik dişin kökünün yerini alır ve osseointegrasyon süreci boyunca diş implantı, stabil bir bağ oluşturmak için kemikle kaynaşır. İyileşme süreci birkaç ay sürebilir. Durumunuza ve eksik diş veya dişlerin konumuna bağlı olarak, diş implantı iyileşirken başlığa geçici bir diş kronu yerleştirilebilir.

Diş İmplantı Restorasyonu: Dental implant prosedürünün ikinci kısmı, implant restorasyonunu içerir. Diş implantı iyileştiğinde ve çevresindeki kemikle bütünleştiğinde, doktorunuz diş implantını ortaya çıkaracak ve bir abutment takacaktır. Yedek diş veya dişler, güzelliği ve işlevi geri kazandırmak için abutmente eklenecektir.

Tek Diş İmplant Tedavisi

Eksik bir diş, diğer sağlık sorunlarının yanı sıra ağız sağlığı sorunlarına da neden olabilir. Kronik ağız kokusundan diş eti hastalığı geliştirme riskine kadar, eksik diş hem kozmetik hem de ağız sağlığı sorunudur. Eksik dişiniz için ne kadar erken tedaviye başvurursanız, tedavi o kadar etkili ve konservatif olacaktır.

Dental implantlar sağlığınıza yapılan bir yatırımdır. Tek diş implantları bir veya iki dişin yerine kullanılabilir. Genellikle implant yerleştirilir ve porselen diş kronu veya diş köprüsü ile restore edilir. Diş implantı, doğuştan eksik olan veya kaza, diş çürüğü, diş eti hastalığı veya diğer nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine kullanılabilir.

Diş implantları, tek bir dişi değiştirmek için en doğal görünen ve sürdürülebilir seçenektir. Diş implantı, eksik kök yapısının yerine cerrahi olarak implante edilmiş bir titanyum başlığıdır. 3-6 aylık bir süre boyunca titanyum başlık, doğal kemikle kaynaşarak çene yapısını desteklemeye ve diş impantının takılması için güvenli bir temel sağlamaya yardımcı olur. Doktorunuz daha sonra iyileşmiş implanta bir diş kronu sabitleyecektir. Taç, gülüşünüze estetik olarak uyacak şekilde özel olarak tasarlanacaktır. Bir diş implantı, eksik bir diş için doğal, diş benzeri değiştirme seçenekleri sunar.

Çoklu Diş İmplant Tedavisi

Birden fazla diş eksik olduğunda, birden fazla diş implantı kalıcı sonuçlarla etkili bir seçenek sağlayabilir. Birden fazla diş eksikliği için kullanılan diş implantları hastalar için uzun vadeli ve oldukça etkili sonuçlar sağlar. Birden fazla eksik diş, tek tek dişleri değiştirmek için birkaç ayrı diş implantı kullanılarak veya ardışık eksik dişleri değiştirmek için bir köprü kullanılarak değiştirilebilir. Diş implantları, eksik dişlerin yerine konması için en doğal görünümlü ve yenilikçi çözümdür. Ardışık birkaç eksik diş için doktorunuz dental implantlarla desteklenen bir diş köprüsü kullanılmasını önerebilir . Çeneye cerrahi olarak iki veya daha fazla implant başlığı yerleştirilecektir. Bu başlıklar diş köprüsü restorasyonunu kalıcı olarak güvence altına alacaktır. İmplantlar ayrıca çenedeki doğal kemik büyümesinin uyarılmasına ve yüzünüzün yapısının korunmasına yardımcı olacaktır.

İmplant bağlığı tamamen iyileştikten sonra, implantlara özel olarak tasarlanmış bir diş köprüsü sabitlenecektir. Modern teknolojinin kullanımıyla, diş köprüleri artık mükemmel bir uyum için doğal gülüşünüzle uyumlu hale getirilebilir.

 

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR