arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

DNA Testi

DNA Testi kişilerin genetik parmak izlemesi olarak da adlandırılabildiği gibi kişilerin kimliklerinin tespitini kolaylaştırmak için yapılmaktadır. Her bireyin DNA özelliği birbirlerinden farklıdır ve bu bağlamda da her bireyin DNA’sı kendine has özellikler taşımaktadır. Bilimsel araştırmalar sonucu her bireyin DNA’sının dizilimlerinin birbirine benzeyebildiği fakat birbirlerinden farklı olduğu tespit edilmiştir. Bu sayede de olabilecek benzerliklerin aile diziliminde işe yarayarak kişinin kim ve hangi aileye mensup olduğu tespit edilebilmektedir. Bundan dolayı da DNA testleri sayesinde birçok işlem yapılabilmektedir.

DNA testleri yapılabilmesi için ilk olarak referans örneği alınmaktadır. Böylece DNA sayesinde karşılaştırma yapılarak birçok davalara yardımcı olur. Bu işlem özellikle babalık davalarında da yapılmaktadır. DNA örnekleri karşılaştırma yapılarak birçok sonuçlar elde edilir.

DNA testi neden yapılır?

DNA Testi toplumsal açısından oldukça fazla faydası olan bir işlemdir bu nedenle de tüm dünyada oldukça fazla tercih edilen bir test yöntemidir. En fazla polisiye vakalarında kullanılan DNA testi, adli olan davalarda da delil olarak kullanılabilmekte ve suç mahallinde olan suçlunun kimliğinin tespit edilmesinde önemli bir yardımcı araç görevinde bulunmaktadır.

DNA testi ile babalık durumu da tespit edilebilmektedir. Kişinin babası olduğundan şüphelenildiği durumlarda açılan babalık davası ile çocuktan ve DNA testi yaptıracak olan kişiden kan örnekleri alınarak test sonuçları alınmaktadır.

Eğer babalık testi için DNA testine ihtiyacınız var ve izlenmesi gereken yollar hakkında bir bilginiz yoksa Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesi bünyesindeki alanında uzman doktorlarımızdan bilgi alabilir, test yaptırabilir ve sonuçların takibi konusunda doktorlarımızdan destek alabilirsiniz.

DNA Testi Nasıl Yapılır?

DNA testleri genellikle akrabalık ilişkilerini bulmak için kullanılmakla birlikte başta babalık testi, annelik testi, kardeşlik, büyükbaba-torun ve amca-hala testi gibi birçok çeşidi bulunan ve kişilerin arasındaki akrabalık bağının ortaya çıkarılmasını sağlayan bir test çeşididir. Test yaptıran kişilerin vermiş olduk kan ya da yanak içi sürüntü örneğinden alınan DNA örneği ile DNA’nın % 0,1’ lik kişiye özgü olan özellikleri ile uyumuna bakılır. DNA testi için ilk olarak yapılması gereken ise DNA testi için güvenilir ve alanında uzman birçok laboratuvar bulmaktır. Bu konuda bilgi sahibi olmak isterseniz Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesi bünyesindeki alanında uzman doktorlarımızdan bilgi alabilir ve süreç ile ilgili işlemleri başlatabilirsiniz.

Ardından tespit edilmesi istenilen akrabalık bağına göre yapılacak test türü belirlenir ve test yapılacak kişilerin bilgileri alınır. Eğer test yaptıracak kişilerden biri 18 yaşından küçük ise bireyin resmi velisinin izni gerekmektedir.  Belirlenen test türüne göre uygun olan test kiti kişiye uygulanır ve uygulanan örnekler kişilerin kimlik fotokopileri ve test onayı ile laboratuvara gönderilir. Alanında uzman çalışanlar tarafından alınan test örnekleri PCR isimli teknik ile çoğaltılır, enzimler ile kesim işlemi yapılarak küçük parçalara ayrılır ve elektroforez tekniği ile büyüklüklerine göre kısımlarına ayrılır. Aynı işlem her iki kişi için de yapılmasının ardından, DNA bilgileri ortaya koyulur ve birbirleriyle karşılaştırılır. Yapılmış olan istatistiksel hesaplamaların sonuçlarına göre benzerliğin yüzdesi belirlenir. Sonuçların rapor edilmesinin ardından bireylere gizlilik politikalarına uygun olacak şekilde teslim edilir.

DNA testi sonuçlarının çıkması ne kadar sürer?

Dünya çapında oldukça sık ve birçok durumda kullanılan DNA testi yapıldıktan sonra 5-7 gün içinde sonuçlanmaktadır. Yapılan DNA testi eğer akrabalık bağları için ise akrabalık ilişkisine göre ve çeşitlerine göre farklılık gösterebileceği için daha uzun sürebilmektedir.

DNA testi sonuçlarını kimler öğrenebilir?

DNA Testi önemli ve gizli olması gereken bir durum içerdiği için sonuçlar sadece testi yaptıran kişi ile rapor şeklinde paylaşılmaktadır. Eğer kişi sonuçları telefon ya da whatsap bilgisi şeklinde almak isterse bildirmesi halinde bu yöntemler ile bilgi ulaştırılabilir. Tüm bunların dışında Hukuki ve Etik yönlerden dolayı test sonuçlarının üçüncü bir kişi ile paylaşılması yasaktır.

Evde DNA Testi Çalışması İçin Örnekler Nasıl Alınır?

Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesi olarak ilgili birimimizden alacağınız KIT ile son derece güvenilir şekilde testinizi yapabilirsiniz. Kulak temizleme çubuğuna benzeyen ve özel olarak üretilen swapları yanaklarınızın içerisindeki bölgeye sürterek DNA Testi için yeterli miktarda hücreyi almış olursunuz. KIT’ler ile size vermiş olduğumuz bilgilendirme formunu teslim ederek test örneği alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç Telinden DNA Testi Yapılır Mı?

Saç telinden baba-çocuk için gerekli olan bilgi alınamamaktadır. Bunun nedeni ise saç telinde yer alan DNA bilgilerinin anne-çocuk eşleşmesinden dolayıdır. Bu nedenle bireysel yapılan testlerde laboratuvara gönderilen saç örnekleri de saç kökünü içermemektedir. Bu örneklerden başarılı bir şekilde DNA elde etme olanağı olmadığından saç telinden yapılan DNA testlerinin başarı seviyesi kanda ve yanaktan içi sürüntü örnekleriyle yapılan DNA testlerine nispeten oldukça düşük seviyede kalmaktadır. Ayrıca test için gerekli olan saç teli örneğinin test yapılan şahsın haberi olmadan da alınması mümkündür ve bu etik ve yasal değildir. Başarı oranının düşük olması ve etik açıdan çoğu DNA Testi merkezlerine uygun olmamasından dolayı saç telinden  DNA testi yapılmamaktadır. Bu nedenle saç telinden babalık testi yapıldığını söyleyenlere inanmamanızı tavsiye ederiz.

Saç Kökünden DNA Testi Nasıl Yapılır?

Saç kökünden alınan DNA testi ile kişiler arasında ebeveynlik ilişkilerini ya da kardeş, amca, hala, dede gibi akrabalık bağlarını incelemek için bireylerden alınan DNA örneklerinin incelenmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Bunun için ağızdan mukoza örneği, yanak içinden sürüntü ya da kan yolu ile test yapılabileceği gibi saç teli yöntemi ile de DNA testi yapılabilir.

Saç telinden DNA testi yapılmasında ise saç kökünden alınan örnekler ile test uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bunun nedeni ise DNA testlerinde kullanılan maddenin saç kökünde DNA açısından oldukça zengin olan foliküler adı verilen bir yapı bulunmasından kaynaklıdır. Bu yapı sayesinde saç teline bağlı saç kökünden alınan doku ile test yapılmaktadır.

DNA anne-çocuk arasındaki ilişki iken Çekirdek DNA’sı baba-çocuk arasındaki ilişkiyi bulmak için kullanılmaktadır. Bu da DNA için saç teli, DNA Çekirdeği için saç kökü kullanılması demektir. Kısaca eğer sonucunu almak istediğiniz test babalık testi ise saç kökünden alacağınız örnek ile test yapılması gerekmektedir.

Babanın Testi Kabul Etmediği ya da Test Veremediği Durumlarda DNA Testi Nasıl Yapılır?

Eğer baba testi kabul etmiyorsa babanın bilgisi ve imzası dışında DNA Testi yaptırmak yasal olmamakla birlikte suç teşkil etmektedir. Bu durumun dışında eğer baba kişisi teste katılamıyor ise örneğin vefat, kayıp, uzak olması vs. bu sefer devreye kardeşlik ve akrabalık testi girmektedir. Böyle bir durumun yaşanmasında Amca, hala, dede gibi erkek soyundan kan bağı olan kişiler aracılığı ile test yaptırabilir ve sonucunu öğrenebilirsiniz.

Bu Testi Yaptırmak İçin Bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

Yapılması istenen test türüne göre değişkenlik gösteriyor olsa da 18 yaşından küçük bireyler için velisini rızası olmadan test talebinde bulunulamaz. Fakat eğer test soy ağacının belirlenmesi için isteniyorsa yaş sınırı bulunmamaktadır.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR