arrow-right angle-down-sx angle-down-dx menu-hamburger search
Whatsapp WhatsApp Whatsapp Hemen Ara Randevu Bize Yazın

Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, plastik cerrahi ameliyatlarında en sık uygulanan vakalardandır. Rinoplasti sonrasında burun küçülür ya da büyüyebilir, burun ucu veya kemerinin şeklinde değişiklik olabilir, burun deliklerinin genişliği azaltılabilir veya burun ile üst dudak  arasındaki açı değişebilir. Doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğu giderilir, nefes almadaki güçlük sorunu azaltılır.

Burun Estetiği Hazırlık Süreci

Ameliyata karar vermeden önce, Üsküdar Özel Hürrem Sultan Hastanesi olarak hastamızın neden ameliyat olmak istediğini ve bu ameliyattan ne beklediğini öğrenip cerrahımızla bunları görüşmesini istiyoruz. Görüşmemizde cerrahımız hastamızın yüz yapısını ve burun dokusunu inceleyerek cilt kalınlığı, yaşı, kemik dokusu gibi kriterler doğrultusunda yeni burun şekillendirilmesi hakkında detaylı görüşme sağlar. Rinoplasti ameliyatında amacımız, hastamızın dış görüntüsünü güzelleştirerek daha iyiye giden bir süreci devam ettirmektir. Ameliyat olmak için hastalarımızın gelişim sürecini tamamlamaları önemlidir.

Burun Ameliyatı

Burun ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Lokal anestezide hafif bir sedasyon uygulanır. Ameliyatı ortalama bir veya iki saat sürer. Burnun içine septumu sabitleştirmek için tampon konulur. Ameliyat tamamlandığında yeni şekillenmiş burnu korumak için burun üzerine alçı atel konulur.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme

Ameliyat sonrasında yüz kısmında şişlikler olabilir, burunda ağrı hissedilebilir, hafif bir baş ağrısı olabilir. Cerrahımızın yazdığı ilaçlar alınarak ağrılar kontrol altına alınabilir. Hastamızın başını yüksekte tutacak şekilde yatakta yatmayı öneririz. Göz etrafında morarma ve şişlikler 2 ya da 3 gün sonrasında daha belirgin olur. Soğuk uygulama şişmeyi azaltır, hastanın kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Morluk ve şişlikler bir haftaya kadar toparlamış olur. Ameliyattan sonra burun ucunda hafif sızıntılar ve burunda tıkanıklık hissedilmesi normaldir. Hastamızın tamponları birkaç güne alınır, alçı atel de bir haftaya kadar çıkarılmış olur. Bir  haftaya kadar hastalarımız normal günlük yaşantılarına dönebilirler. Efor gerektiren sporlar (koşma, yüzme, jimnastik vb.) 2 ile 3 hafta önerilmez. 8 hafta burun dokusu sert darbe alınmasından korunmalıdır. Yeni şekillenmiş burun korunmalı, nazik davranılmalıdır. Burnun tam olarak şeklini alması 6 ay ile 12 ay arasında devam eden bir durumdur.

Paylaş:

Formu Doldurarak Bize Ulaşabilirsiniz!

Yazdığım bilgilerin sadece bilgilendirme amacı ile Özel Aktif Hastanesi tarafından kullanılmasını kabul ediyorumaydınlatma metnini okudum anladım.
Lütfen bekleyiniz mesajınız gönderiliyor.
Arabic AR English EN Turkish TR